Drobečková navigace

Úvod > Potřebuji poradit > Mám psychické obtíže?

Mám psychické obtíže?

S rostoucími nároky života postupně narůstá i množství psychických obtíží mezi lidmi. Zpočátku se nemusí zdát, že je něco v nepořádku. Můžeme se přestat cítit „v pohodě“, můžeme být podráždění, nenaladění. Naši blízcí si stěžují na měnící se nálady, výbuchy vzteku a zlosti. Nerozumíme dobře tomu, co se s námi děje. Naštěstí máme po ruce osvědčené „metody“, jak zvládat stres, popovídáme si s někým, ke komu máme důvěru, zajdeme si na masáž, zaběhat nebo si něco hezkého koupíme.

Může se stát, že stres je příliš dlouhý nebo příliš silný nebo prostě tyto osvědčené techniky nestačí. Snažíme se nepříjemné emoce nějak vybalancovat. Můžeme se je snažit potlačit a překonat, můžeme pod jejich vlivem začít kolabovat. Trpí naše vztahy nebo naše práce.

Někdy může být obtížné si připustit, že mám nějaké trápení. A ještě těžší je připustit si, že toto trápení je psychického původu. Někdy se nám může zdát, že jsme nepatřiční, nebo že se o takových obtížích nemluví. Rozhodnutí, zda si nechám pomoci odborníkem, je zpravidla doprovázeno rozpaky, pochybnostmi, nejistotou či studem. Setkáváme se s nimi v různé míře u většiny klientů.

Nebojte se požádat o pomocnou ruku, i když to někdy vyžaduje velkou dávku odvahy a odhodlání.