Drobečková navigace

Úvod > MSBR

MSBR

Stres je neoddělitelně spjat s životem samotným, a tak všichni zažíváme v životě stres. Umění není stresu se vyhnout, umění je naučit se s ním v pohodě žít.

Stresové situace ze života nevymažeme, můžeme ovlivnit to, jakým způsobem s událostmi v našem životě zacházíme a jak je zpracováváme. Program MBSR posiluje a trénuje všímavost (angl. mindfulness) a její využití v denním životě.

Všímavost je psychická funkce vycházející z pozornosti a přesahující až do schopnosti uvědomování si jevů s dějů v nás a mimo nás. Její kultivace vede ke změnám v postojích k sobě a k lidem a věcem kolem sebe. Vede také ke změnám v regulaci emocí a k hlubšímu sebepoznání.

Program MBSR byl v základu inspirován buddhismem, ale je vystavěn celý jako sekulární cvičení (prostá náboženství nebo víry). A tak je přijatelný pro nejširší populaci. Efektivita tohoto programu i jeho adaptací byla prokázána mnoha výzkumnými studiemi. Tyto studie potvrdily, že trénink všímavosti mění lidské prožívání. Pravidelným cvičením se propojují v mozku oblasti zodpovědné za regulaci emocí, vnímání těla a pozornost. Ukazuje se, že všímavost má pozitivní dopady na naše fyzické i psychické zdraví, přináší mj.:

 • Vyšší odolnost vůči stresu
 • Snížení úzkosti a depresivního prožívání
 • Lepší zvládání náročných situací a silných emocí
 • Zlepšení spánku
 • Lepší schopnost koncentrace
 • Lepší empatii, paměť a imunitu

Program je koncipován na osm týdnů. Skupinka 6-12 lidí se potkává jednou týdně na dvě a půl hodiny. V kurzu se seznámíte s tím, co je všímavost, jak je možné jí cvičit při pozorování těla, pozorování dechu, při cvičení všímavé jógy, při chůzi a při běžných denních aktivitách. Neoddělitenou součástí jsou pravidelná domácí cvičení tak, aby program byl intenzivní a mohl přinést efekt do běžného života.

Jak začít?

 • Můžete se přihlásit do kurzů, které probíhají od června 2022, aktuální informace naleznete na úvodní stránce
 • Můžete se začíst do některé z knih o všímavosti 
 • Můžete vyzkoušet cvičení podle nahrávky 
 • Můžete zkusit některou aplikaci, jako jsou Headspace, Calm, 10%Happier
 • Můžete se dozvědět více v krátké minisérii od Headspace na Netflixu, Velký průvodce meditací

Informace ke kurzu 

Před každým během kurzu se konají informační schůzky v učebně na adrese Husova 11, Jihlava (1.patro pod jógovým centrem https://joga-jihlava.cz/.)

Pro aktuálně naplánované schůzky sledujte Aktuality nebo FB stránku MBSR Jihlava. Přihlásit se můžete pomocí emailu. Maximální počet účastníků je 18. Dozvíte se podrobnosti o formě a obsahu kurzu. Vyzkoušíte si krátká cvičení na všímavost. Součástí setkání bývají krátké individuální pohovory před vstupem do kurzu.

Aktuální kurz: jaro 2024 informace jaro 2024.pdf

 

Literatura

Všímavost: Jak najít klid v uspěchaném světě (Mark Williams, Penman)

Život samá pohroma (Jon Kabat-Zinn)